Kiev’de patlama sesleri, Zaporijya’da elektrik kesintisi

Ukrayna’nın başkenti Kiev’in Belediye Başkanı Vitaliy Kliçko, kentte patlamalar olduğunu bildirdi. Kliçko, Telegram hesabından yaptığı paylaşımında, “Başkentin Holosiyiv semtinde patlamalar var. Daha fazla detay sonra paylaşılacak” ifadelerini kullandı.

‘KRİTİK ALTYAPI HEDEF ALINDI’

AA’nın aktardığına göre Harkiv Valisi Oleg Sinegubov da, Rusya’nın Harkiv şehri ve bölgesine saldırılar düzenlediğini ileri sürdü. Sinegubov açıklamasında, “Düşman, şehre ve bölgeye yaklaşık 15 saldırı düzenledi. Kritik altyapı nesneleri yine işgalcilerin hedef alanı altındadır” dedi. Ukrayna’nın Odessa Bölge Valisi Maksim Marçenko ise Telegram hesabından yaptığı açıklamasında şunları kaydetti: “Büyük çaplı füze saldırısı sonucunda, füzeler bölgenin enerji altyapısı ve konut binaları vuruldu. Neyse ki can kaybı olmadı.”

‘SON BAĞLANTI DA KESİLDİ’

Öte yandan, Rusya’nın kontrolündeki Zaporijya nükleer santralinde saldırılar sonucu elektrik kesintisi yaşandığı belirtildi. Ukrayna’daki tüm nükleer güç santrallerini işleten devlete ait enerji şirketi Energoatom’un açıklamasında, “İşgal altındaki Zaporijya nükleer santrali ile Ukrayna elektrik sistemi arasındaki son bağlantı da kesildi” denildi. Energoatom, beşinci ve altıncı reaktörlerin kapatıldığını ve santralin çalışması için gereken elektriğin 10 günlük yakıta sahip jeneratörden sağlandığını bildirdi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir