Mehmet Aydın’ın ‘kara kutusu’ Osman Naim Kaya tutuklandı

Binlerce kişinin mağdur edildiği Çiftlik Bank davasının bir numaralı sanığı Mehmet Aydın’ın Uruguay’daki işlerini yürüttüğü gerekçesiyle kara para aklama, vergi kaçırma, suç örgütü üyesi olma ve dolandırıcılık gibi suçlardan kırmızı bültenle aranan Osman Naim Kaya, 7 Nisan’da yakalandı ve 8 Nisan’da Türkiye’ye getirildi.

ÇİFTLİK BANK İLE İLGİSİNİN OLMADIĞINI İDDİA ETTİ

Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, Osman Naim Kaya, ifadesinde, Mehmet Aydın ile sosyal medya üzerinden tanıştığını, daha önce tanışıklığının olmadığını söyledi. Osman Naim Kaya, Uruguay’a gelen Mehmet Aydın ve ailesine danışmanlık yaptığını, bu zamana kadar bu danışmanlık (araç, ev alım işlerinde aracılık) işlerinde ‘komisyon’ adı altında Mehmet Aydın’dan yaklaşık 537 bin dolar para aldığını anlattı. Çiftlik Bank ile herhangi bir ilgi ve alakasının olmadığını savunan Osman Naim Kaya, Çiftlik Bank’ın kurulduğu tarihte Uruguay’da bulunduğunu, Bitcoin cihazlarını bilmediğini ve alakasının olmadığını öne sürdü. Osman Naim Kaya, ifadesinde ayrıca, Paraguay’a hiç gitmediğini, Pabipark ve başka herhangi bir şirkette Mehmet Aydın ile ortaklığının olmadığını öne sürdü. Kaya suçlamaları kabul etmedi.

Osman Naim Kaya, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ndeki işlemlerinin ardından Kartal Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi’nde sağlık kontrolünden geçirildikten sonra Anadolu Adalet Sarayı’na sevk edildi. Kaya, savcılıkta verdiği ifadenin ardından sevk edildiği mahkemece tutuklandı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir