CHP İstanbul İl Başkanı adayı Canpolat: Kılıçdaroğlu’na saldırmak Mustafa Kemal’e saldırmaktır

Mayıs ayındaki seçimler sonrası CHP’de gerilim sürüyor. Kurultay’a gidecek partinin il kongrelerinde gergin anlar yaşanıyor. Parti içinde ‘değişim’ isteyenlerin sesleri yükselirken bir çıkış da CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na desteğiyle bilenen CHP İstanbul İl Başkanı adayı Cemal Canpolat’tan geldi.

“CHP GELENEKLERİNE UYMAZ”

Cemal Canpolat, partideki ‘değişim’ tartışmalarına tepki gösterdi. Canpolat, “Partinin iç işlerini, yenilenme sürecini keşke CHP kongrelerinde tartışmış olsak. Mustafa Kemal’in koltuğunu kamuoyunda tartışmaya açmamış olsak, doğru olan budur. CHP’de tartışmasız yenileşmeye ihtiyaç vardır. CHP’de dışarıdan gelen devşirme kadroların uzun dönem parti yönetimini işgal ettiğini biliyoruz. 20-30 yıldır parti yönetiminde olan kadroların yıllar sonra tepeden bir değişim talebiyle sadece medya önüne çıkmaları CHP geleneklerine uymaz. Bunlar 20 yıldır milletvekili, belediye başkanı…” dedi.

“KILIÇDAROĞLU’NA SALDIRMAK, MUSTAFA KEMAL’E SALDIRMAKTIR”

Bir canlı yayına konuk olan Canpolat, “Şimdiye kadar cumhuriyet değerlerine sahip çıkmayanlar, Mustafa Kemal’in ilkelerine sahip çıkmayanlar, Mustafa Kemal söylemlerini dışarıda bırakarak ‘Sen git ben geleyim’ şeklinde değişim yapmaya çalışıyor. İstanbul’daki bu kongre sürecini tamamlayacağız, sonra yeni kadroların parti yönetime gelmesi için mücadele vereceğiz. Siyasette ilkeli değerler üzerinden tartışmak lazım. Kılıçdaroğlu’nun oturduğu koltuk, Mustafa Kemal’in oturduğu koltuktur. Kılıçdaroğlu’na saldırmak, Mustafa Kemal’e saldırmaktır.” dedi. Canpolat’ın sözlerine stüdyoda bulunan konuklardan tepki geldi.

İSTANBUL İÇİN İKİ ADAY YARIŞACAK

CHP’de 4-5 Kasım tarihleri arasında yapılması planlanan büyük kurultay öncesi gözler İstanbul kongresine çevrildi. Genel merkez ve değişimciler arasında büyük çekişmenin yaşandığı mega kentte, değişimcilerin adayı olarak CHP Bahçelievler İlçe Başkanı Özgür Çelik gösterildi. Çelik’in karşısında ise Kılıçdaroğlu’na desteğiyle bilinen eski CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat yer alacak.

KILIÇDAROĞLU’NDAN İSTANBUL DELEGELERİNE YAKIN MARKAJ

Öte yandan CHP Genel Merkezi’nde İstanbul alarmı verildi. CHP’de İstanbul’da değişimciler ve Genel Merkez arasında tek tek delege hesabı yapılıyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yakın çalışma ekibi de İstanbul’da adeta kamp kurdu. Parti kulislerinde Kılıçdaroğlu’nun da İstanbul’a daha sık gideceği konuşuluyor.

Partili bir kaynak, “Genel Başkan bütün ekibini İstanbul’a gönderiyor. Genel Başkan’ın yanında olan milletvekilleri, PM üyeleri İstanbul’da kamp kurdular” değerlendirmesini yaptı. Kılıçdaroğlu’nun İstanbul İl Kongresine katılıp katılmayacağına ilişkin partili kaynak, “İstanbul il kongresine katılır” görüşünü dile getirdi.

Parti kulislerinde İstanbul’da değişim grubunun iki grup olduğu belirtiliyor. Bir grubun, “Genel Başkan değişmeli” dediği bir grubun da “Genel Başkan’la ilgili bir sorunumuz yok. Kurultayda Genel Başkan’a destek vereceğiz” dediği ifade ediliyor.

Genel Merkez İstanbul il kongresi delege sayılarına ilişkin hesap yapıyor. Doğal delegelerle 667 delege üzerinden yapılan hesapta Genel Merkez 401, değişimciler 261 olarak yer aldı. Yapılan hesapta değişimciler en yüksek 295 olarak gösterildi.

Parti kulislerinde Genel Merkez ve değişimcilerin İstanbul’da “blok” liste çıkaracağı iddia ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir