Depremzedeler geri döndüler!

COŞKUN ERGÜL Ankara – Asrın felaketi olarak da nitelendirilen ve 11 ili doğrudan etkileyen 6 Şubat depremlerinin ardından bölgeden yaşanan yoğun göç büyük ölçüde tersine döndü.

TBMM Göç ve Uyum Alt Komisyonu Başkanı, AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu’nun Meclis’te açıkladığı rakamlar, “artık bölgeye dönüş olmayacak, demografi bozuldu” söylemlerinin aksine, deprem sonrası bölgeden ayrılan vatandaşların son bir yılda illerine geri döndüğünü ortaya koydu.

NÜFUS RAKAMLARI ESKİYE DÖNDÜ

Depremden sonra yaklaşık 3.7 milyon vatandaşın bölgeden göç ettiğini anımsatan Uslu, şu bilgileri verdi:

“215 bin konteyner kentte 600 bin vatandaşımız yaşıyor. 349 bin haneye, yani 1 milyon 400 bin kişiye kira yardımı yapıyoruz. 250 binden fazla deprem konutunun yerinde dönüşümüyle ilgili çalışma başladı, 300 bin deprem konutunun da yapımı devam ediyor. ‘Bölgede kimse kalmadı, demografi bozuldu, hiç kimse oraya dönmeyecek’ deniliyordu. Nüfus istatistikleri yayınlandı. Deprem bölgesindeki mevcut nüfus, deprem öncesindeki durumla neredeyse eşit hale geldi, görüyoruz ki herkes geriye dönmüş durumda. Adıyaman’ın 635 bin nüfusu depremden sonra 430 bine düşmüştü, 205 bin kişi ayrılmıştı ama şimdi tekrar 604 bin oldu. Gaziantep’in 2 milyon 150 bin olan nüfusu, depremden sonra 1 milyon 700 bine düştü; bugün 2 milyon 164 bin, deprem öncesindeki rakamların üzerine çıktı. Hatay’ın 1 milyon 650 bin olan nüfusu 700 bin azalarak 900 bine düşmüştü, şimdi 1 milyon 550 bine ulaştı. Kahramanmaraş’ın 1 milyon 177 bin olan nüfusu, 500 bin düşmüştü ama şimdi Maraş’ın nüfusu eski nüfusuna erişmiş, 1 milyon 150 bin civarında. Urfa’da, Osmaniye’de ve Malatya’da da aynı sayıları görüyoruz. Demek ki bölgede çalışma, umut, hayat, gayret var.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir